Müteselsil Ne Demek? Müteselsil Sorumluluk ve Kefil Ne Anlama Gelir?

Müteselsil ne demek? Müteselsil sorumluluk ve müteselsil kefil nedir? Genellikle borçlar hukukunda ve şirketler hukukunda karşılaştığımız bir kavram olan müteselsil sorumlu ya da kefil olan kişiye bazı yükümlülükler yüklemektedir.

Merak ettiğiniz diğer konular hakkında bilgilendirme almak için aşağıda yer alan kutucuğa mail adresinizi bırakabilirsiniz.

Müteselsil Ne Demek?

Kelime anlamı olarak müteselsil ne demek diye bakacak olursak “zincirleme” ya da “dayanışmalı” anlamlarına gelmektedir. Silsile kelimesinden gelmektedir. Hukuka da hemen hemen bu anlamla geçmiştir.

Müteselsil Sorumluluk Nedir?

müteselsil ne demekMüteselsil sorumluluk bir borcun belirli bir kısmına karşı değil tamamına karşı sorumlu olmayı tanımlar. Yani bu borç durumunda borcun sorumlusu aynı zamanda müteselsil sorumlu olan kişilerdir.

Gerçek veya tüzel kişilerdir. Yani birden çok kişinin aynı borç nedeniyle borçlu oldukları zincirleme borç ilişkisinde sorumlu borçlular borcun tamamına karşı sorumludur. Borç, borçlu sayısına göre bölünmez.

 

Müteselsil Kefil Ne Demek?

Müteselsil kefil de aynı şekilde müteselsil sorumlu gibi borca karşı sorumludur. Borçlu ile aynı sorumluluğa sahiptir. Genelde sözleşmelerde müşterek borçlu ve müteselsil kefil olarak imza atılır. Burada müşterek borçlu ise yani borcun tamamına sorumlu ise müteselsil kefilin gerekliliği sorgulanabilir. Ancak adi kefalet durumunda borç önce borçludan istenir. Alınamadığı takdirde kefillerden istenir. Ancak Müteselsil kefil durumunda alacaklı doğrudan bu kişiden borcu talep edebilir.

« Back to Glossary Index
Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.